top of page

Future Choices 2024
Award Winners

Best in Show

Blood Flow, Grace Phaneuf

 Lyme Old Lyme High School

Best in Show.jpeg

Ceramics

1st Place: A gust of wind, Stephanie Coleman - Haddam-Killingworth High School

2nd PlaceConvocare Seraphim, Hannah LaBella - Middletown High School

3rd Place: Copper Coil Vase, Colman Curtiss-Reardon - Lyme-Old Lyme High School

Honorable MentionPit Fire Vases, Emma Johnson - Haddam-Killingworth High School

Honorable Mention: The Golden Cloud, Owen King - Middletown High School

Honorable Mention: Black Moon-Jar, Nicholas Lyons - Daniel Hand High School

Honorable Mention: Pit Fire Piece - Emmie Maziarz - Haddam-Killingworth High School

Honorable Mention: Ancient Copper Vase, Hunter Supersano - Lyme-Old Lyme High School

 

Digital Media

1st Place: Long Rest, Rory Biggs - Daniel Hand High School

2nd Place: Dance, Mason Porras - Branford High School

3rd PlaceNo title, Carrie Edwards - Daniel Hand High School

Drawing

1st Place: Self PortraitAnnecy Vlieks - Daniel Hand High School

2nd Place: Comfort, Erin Maniebo - Nathan Hale-Ray High School

3rd PlacePortrait, Sydney Siefken - Lyme-Old Lyme High School

Honorable Mention: Girl With The Fan, Mary-Amma Blankson - Daniel Hand High School

Honorable Mention: Soprendido, Sophia Cheung - Lyme-Old Lyme High School

Honorable Mention: Duality, Erin Maniebo, - Nathan Hale-Ray High School

Honorable Mention: Sleepy Time, Grace Phaneuf - Lyme-Old Lyme High School

Honorable Mention: Things Happen, Grace Phaneuf - Lyme-Old Lyme High School

Honorable Mention: Keith Urban, Leah Pinette - North Branford High School

Honorable Mention: Disco, Annecy Vlieks - Daniel Hand High School

Fiber Arts

1st Place: Misses' Street CostumeClare Barnett Branford High School

Mixed Media

1st Place: Butterfly Gaze, Meigan Joslyn - Nathan Hale-Ray High School

2nd Place: Water Lily, Tessa Izzo - Haddam-Killingworth High School

3rd Place: Palmas Del Mar, Puerto Rico, Alejandra Morales - Haddam-Killingworth High School

Honorable Mention: My Yeye, Sophia Cheung - Lyme-Old Lyme High School

Honorable Mention: Drift, Noah Fischer - Branford High School

Painting

1st Place: Candlelight, Mary-Amma Blankson - Daniel Hand High School

2nd Place: New Kid,  Ana Cyr - Middletown High School

3rd Place: Self Portrait, Brooke Anderson - Daniel Hand High School

Honorable Mention: Blessing, Clementine Barry - Daniel Hand High School

Honorable Mention: The Dying Swan, Mary-Amma Blankson - Daniel Hand High School

Honorable Mention: Freeway, Ruby Cella - Coginchaug Regional High School

Honorable Mention: Depression pt. 1, Ruby Cella - Coginchaug Regional High School

Honorable Mention: Self portrait, Chloe Haydon - Daniel Hand High School

Honorable Mention: Locked Out, Meghan O'Keefe - Daniel Hand High School

Honorable Mention: Botanical Soles, Meghan O'Keefe - Daniel Hand High School

Honorable Mention:  all i see is red and gold, Rosa Zullo - Daniel Hand High School

Photography

1st Place: Snowy Night, Timothy Rice - Branford High School

2nd Place: Leaf Patterns, Rachel McCartney - Daniel Hand High School

3rd Place: Warping of Oneself, Kristine Do - Branford High School/ECA 

Honorable Mention: Untitled, Aidan Averill - Haddam-Killingworth High School

Honorable Mention: frozen lights, Dylan Kealey - Branford High School

Honorable Mention: Anemoia, Bidhee Thapa - Branford High School

 

Printmaking

1st Place: The Wolf on The Wall, Gloria Conley - Lyme-Old Lyme High School

2nd Place: Untitled, Hannah Thomas - Lyme-Old Lyme High School

3rd Place: Untitled, Hannah Thomas - Lyme-Old Lyme High School

 

Sculpture

1st Place: His Name is UrgTula Whitbeck - Valley Regional High School

2nd Place: Star reacher, Churchill Roberts - Valley Regional High School

3rd Place: Sheep, Chloe Haydon - Daniel Hand High School

Honorable Mention: War Cry, Rex Grabowski - Valley Regional High School

Honorable Mention: Flex and filler, Churchill Roberts - Valley Regional High School

Video

1st Place"Jaded"Quinn Yurasek - Valley Regional High School

2nd Place: Frog Summer, Amber Kittel - Daniel Hand High School

Ruth Baxter Tagliatela Award

Adam Damiano, Lyme-Old Lyme High School

Earl Grenville Killeen Founder's Award

William Allik, Lyme-Old Lyme High School

Judy Streeter Outstanding School Award

William Allik & Adam Raiti

 Lyme-Old Lyme High School Art Teachers

Click Here to See the Complete List of Works in This Year's Show
bottom of page